اختلالات حرکتی

  1. فلج بل
  2. پارکینسون

فلج بل

فلج بل چیست؟
فلج بل یک نوع بیماری است  که عصب زوج هفتم مغزی یا عصب صورتی را درگیر می کند و منجر به فلج شدن آن عصب و از نظر ظاهری فلج نصف صورت می شود.این عصب مسئول به حرکت در آمدن عضلات صورت و حالات چهره مثل خنده و گریه و بستن چشم و اشک ریختن و…است، که پیام آن از طریق مغز صادر می شود. این عصب از 7 هزار فیبر عصبی تشکیل شده است. این فیبرهای عصبی وظیفه دارند پیام ها را از مغز به عضلات صورت منتقل کنند. هنگامی که این عصب در معرض التهاب و عفونت قرار گیرد ورم کرده و حجم آن بزرگتر از حد معمول می شود. در نتیجه به مجرای استخوان ها فشار وارد کرده و باعث فلج شدن صورت می شود. معمولا این اتفاق در قسمت چپ یا راست صورت رخ می دهد و در برخی مواقع نادر همه عضلات صورت را درگیر می نماید.دلایل فلج بل

تا کنون دلیل اصلی بیماری فلج بل مشخص نشده است اما بعضی از عوامل وجود دارد که نسبت ابتلا به این بیماری را می افزاید:
1.  بیماری های ویروسی
ویروس زونا از اصلی ترین دلایل ابتلا به فلج بل به شمار می رود. هنگامی که این ویروس در مرحله کودکی وارد بدن شخص شود ممکن است مدت زیادی در حالت نهفته باقی بماند، و سپس به هر دلیلی مجدداً فعال شده و به سیستم ایمنی بدن آسیب رساند.
2.  آسیب های مستقیم به عصب
بیماری فلج بل می تواند در اثر آسیب های مستقیم به عصب که منجر به از بین رفتن، پارگی ویا فیبروم شدن عصب شود، اتفاق بیفتد.
3.  فشار داخلی بر روی عصب
در برخی موارد وجود ورم در کنار عصب، منجر به فشار وارد کردن بر روی عصب و آسیب آن می شود. در نتیجه عصب در انتقال پیام های دریافتی از مغز دچار مشکل می شود.
4.  بعضی از بیماری های مزمن
بعضی از بیماری های مزمن مثل دیابت باعث وجود بیماری فلج بل می شود. چرا که این بیماری ها روی اعصاب از جمله عصب زوج هفتم مغزی تاثیر مستقیم دارد.
5.  بارداری
علی رغم اینکه احتمال مبتلا شدن به این بیماری در مرد و زن یکسان است ولی ن باردار بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.در صورت مشاهده علائم این بیماری به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید .


علائم فلج بل

معمولا فلج بل ناگهانی و بدون مقدمه اتفاق می افتد. شدت آن همیشه ثابت نیست. ممکن است چند روز قبل از ابتلا به این بیماری، درد نسبتاً زیادی در قسمت پایین صورت و پشت گوش احساس شود که به تدریج تشدید یافته و در طی 48 ساعت به اوج خود می رسد و سپس تدریجاً بهبود می یابد.
ممکن است علایمی شامل :
  • از بین رفتن چین و چروک نیمه درگیرصورت
  • بی اختیاری در باز و بسته کردن پلک سمت آسیب دیده
  • شل شدن گوشه ابرو و پلک و دهان
  • خشکی چشم
  • درد پشت گوش حساس 
  • حساس بودن به صداهای بلند 
  • کرختی و بی حسی نیمه ی زبان سمت درگیر


پارکینسون


دکتر مهدی سندگل اکبری

متخصص مغز و اعصاباطلاعات تماس

آدرس:زاهدان -خیابان خیام روبروی ساختمان دی پلاک1طبقه1

شماره تماس 09305641338-054789857


   


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

پیسی رنک p30rank کسب درآمد همراه با افزایش بازدید Keith آزربایجان ماهنی لاری عارف حنائی وبلاگ تخصصی زیورآلات Game Roll 9 د ي اخبار تکنولوژِی و دانلود بازی های کامپیوتری civil مزدور